Odpust w Michalicach 2024 r.

Pieśń na wejscie, Radosław

Szymon – organista z konkurencyjnej diecezji opolskiej – dzielnie pomagał organiście Radosławowi, którego grze przysłuchiwali się jego synowie, przyszli organiści.

Chwała, gra Szymon

W tym roku do Michalic na Odpust ku czci św. Michała Archanioła zawitał ks. Piotr Wiśniowski   – dyrektor telewizji EWTN, filii w Polsce największej katolickiej telewizji na świecie. Wraz z nim przyjechały dwie siostry zakonne Pasterki, siostra Mirosława i siostra Monika. Telewizja bowiem mieści się w klasztorze sióstr Pasterek w Świętej Katarzynie za Oławą.

Pierwszą stację w rodzinie katolickich telewizji EWTN założyła w 1981 r. klaryska klauzurowa od wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu   – Matka Angelica i to Ona zapewne natchnęła min. ks. Piotra, żeby tę telewizję wprowadzić w naszym kraju.

czytanie I, Adam
Psalm, Szymon
czytanie II, Paulina

Nasz Sumista przypomniał oczywiście osobę św. Michała Archanioła i nawiązał do dzieła św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”. Dla naszego życia  ważne jest, aby pamiętać o Bogu i Ojczyźnie po to, aby nie utracić tożsamości religijnej i narodowej…

ks. Piotr Wiśniowski Kazanie cz 1
ks. Piotr Wiśniowski kazanie cz 2
ks. Piotr Wiśniowski kazanie cz 3

Pieśń na ofiarowanie, gra Radosław
Święty, świety, wyk Radosław

Baranku Boże, wyk Radosław
Panie, dobry jak chleb

Ukoronowaniem naszej uroczystości było poświęcenie krzyża, który zastąpił krzyż stojący na cmentarzu michalickim od 1887 roku. Trzeba było go usunąć z powodu zniszczenia przez upływ czasu i zagrożenia dla ludzi i nagrobków…. Odtworzenia krzyża podjął się pan Adam Staszczyk, parafianin i jednocześnie burmistrz najmłodszego (choć ponownie) miasta w Polsce – zasłużonego Rychtala. Nie jest tajemnicą, że pan Adam w znacznej części go wykonał a najsilniejsi i najsprytniejsi mężczyźni  z Michalic i Józefkowa go postawili.

« z 64 »